Prawnik, adwokat, radca prawny, notariusz Do kogo po pomoc prawną

Prawnik, adwokat, radca prawny, notariusz? Do kogo po pomoc prawną?

Po pomoc prawną warto się zgłosić nie tylko po otrzymaniu pozwu sądowego. Do adwokata, radcy prawnego czy notariusza można udać się też w wielu innych życiowych sytuacjach. Jak mogą pomóc ci specjaliści? I w jakich sytuacjach warto zwrócić się do nich o pomoc prawną? 

Pomoc prawna – czy warto? 

Pomoc prawna to temat, o którym przeczytasz na konstytucje.pl, może dotyczyć spraw z zakresu prawa pracy, karnego, administracyjnego, rodzinnego i wielu innych. Pomoc prawna może się przydać w zasadzie w każdej życiowej sytuacji, gdy trzeba podjąć jakąś ważną decyzję. Dlatego pomoc prawnika nie powinna być dla nas ostatnią deską ratunku, warto udać się do niego wcześniej. Prawnik nie tylko wskaże nasze prawa i obowiązki, ale również pewne długoterminowe konsekwencje podejmowanych decyzji, na które sami możemy nie zwrócić uwagi. Jego porady mogą być naprawdę cenne. A do kogo konkretnie powinniśmy się zwrócić? Czym różni się prawnik od adwokata i radcy prawnego? 

Prawnik a adwokat

Prawnik, to każda osoba, która ukończyła studia prawnicze. Jest nim zatem zarówno adwokat, jak i radca prawny, notariusz, sędzia, ale również osoba bez dodatkowego tytułu zawodowego. Ten ostatni może jedynie udzielać porad prawnych oraz sporządzać umowy i opinie. Nie ma jednak prawa do reprezentowania klientów przed sądami jako profesjonalny pełnomocnik.

Z kolei adwokat oprócz studiów prawniczych ukończył też szkolenie aplikacyjne oraz zdał egzamin adwokacki. Może zatem reprezentować nas przed sądami wszystkich instancji, może też podjąć się spraw z wszystkich dziedzin prawa. Zarówno adwokat, jak i radca prawny może pomóc np. gdy jesteśmy ofiarą lub sprawcą przestępstwa, gdy chcemy dochodzić należności, odszkodowań, a także w sprawach karnoskarbowych czy gospodarczych i wielu innych. Zakres ich usług jest naprawdę bardzo szeroki. A jaka jest różnica między adwokatem a radcą prawnym? 

Radca prawny a adwokat – różnice

Radca prawny i adwokat to tak naprawdę równoważne tytuły zawodowe. Oba uprawniają do reprezentowania osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych przed wszystkimi sądami. Zarówno radca jak i adwokat pomagają w każdego rodzaju sprawach. Jedyną różnicą jest możliwość zatrudnienia radców na umowę o pracę (adwokaci nie mają takiej możliwości). Różnicę widać też w ubiorze – radca będzie nosił togę z niebieskim żabotem, zaś adwokat z zielonym.

Czym zajmuje się notariusz?

A kim jest notariusz i jakie sprawy można u niego załatwić? Notariusz to również prawnik, który wykonuje takie czynności jak sporządzanie poświadczeń i aktów notarialnych, spisywanie protokołów, czy sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów różnych dokumentów. Co zatem załatwimy w jego kancelarii? Do notariusza z pewnością będziemy musieli się udać przy zakupie domu, mieszkania lub innej nieruchomości. Można od niego również uzyskać intercyzę oraz załatwić niektóre sprawy spadkowe

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij