Co warto wiedzieć przed założeniem spółki z o. o.?

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej ma się kilka możliwości. Można prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą lub jedną z wielu rodzajów spółek. Tą najbardziej popularną jest spółka z o.o., którą może prowadzić jedna osoba lub kilku wspólników.

Działalność takiej spółki wymaga prowadzenia pełnej księgowości, zatem konieczne jest skorzystanie z usług biura rachunkowego ze względu na zawiłość przepisów.

Czym charakteryzuje się spółka z o.o.? 

Przede wszystkim spółka z ograniczoną odpowiedzialnością charakteryzuje się tym, że każdy ze wspólników odpowiada za jej finanse tylko do wysokości wniesionego wkładu finansowego. Jednak jest tu pewne zastrzeżenie, gdyż w odpowiednim czasie trzeba ogłosić upadłość spółki, aby wierzyciele nie sięgnęli do prywatnej kieszeni każdego ze wspólników.

Zatem, jeśli działalność prowadzi się uważnie i bez celowych działań na szkodę spółki, które są karalne, można ją prowadzić bez stresu dotyczącego długów. Z pewnością stosunkowo niewielkie ryzyko jakie się ponosi zakładając taką spółkę sprawia, że jest ona najchętniej wybierana spośród dostępnych opcji. Minimalny kapitał zakładowy wynosi w tym przypadku 5 tys. zł.  

Spółka z o.o. jako działalność jednoosobowa – czy to się opłaca?     

Biuro rachunkowe prowadzi również doradztwo podatkowe dla nowych i przyszłych przedsiębiorców. W ramach konsultacji można się dowiedzieć kiedy i w jakiej sytuacji korzystne jest prowadzenie jednoosobowej spółki z o.o.

Pokrótce można stwierdzić, że w przypadku rozliczenia podatkowego, inaczej niż w przypadku spółki z o.o. przynajmniej dwuosobowej, nie ma tu podwójnego opodatkowania. W klasycznej spółce z o.o., w której jest przynajmniej dwóch wspólników najpierw płacony jest podatek CIT od spółki, a następnie każdy wspólnik od swojego dochodu, czyli dywidendy musi odprowadzić podatek PIT.

Dodatkowo, jeśli spółka zajmuje się sprzedażą dóbr lub usług konieczna jest rejestracja jako czynny podatnik VAT. W przypadku jednoosobowej spółki z o.o. konieczne jest jeszcze opłacanie pełnych składek ZUS. Z kolei w przypadku przynajmniej dwóch wspólników takiej konieczności nie ma.

Księgowa poza bieżącymi podatkami VAT, czy dochodowymi musi prowadzić również księgi rozrachunkowe, które są w tym przypadku obowiązkowe, niezależnie od kapitału zakładowego.  Usługi księgowe prowadzone przez biuro rachunkowe zapewniają spółce możliwość zajęcia się swoimi interesami bez konieczności częstej analizy danych liczbowych i ich interpretacji, gdyż księgowa może wykonać dla spółki również bieżące i okresowe sprawozdania finansowe. 

Organy, które muszą zostać powołane w ramach spółki z o.o. 

W przypadku spółki z o.o., muszą zostać powołane organy takie jak zgromadzenie wspólników i zarząd spółki, niezależnie od tego czy spółkę prowadzi jedna osoba czy kilku wspólników. Zgromadzenie wspólników musi spotykać się przynajmniej raz do roku w celu zatwierdzenia sprawozdania finansowego i zdecydowania o zyskach spółki i ich przeznaczeniu.

Z kolei zarząd spółki jest powoływany do prowadzenia jej bieżących spraw i interesów. W przypadku spółek, których kapitał założycielski przekracza pół miliona złotych, a liczba pracowników 25, konieczne jest powołanie rady nadzorczej i komisji rewizyjnej, które stanowią organ kontrolny dla działalności spółki, a w ich skład nie może wchodzić żaden z członków zarządu, wspólników czy też główna księgowa.

Obydwa organy analizują sprawozdania z działalności spółki, jednak rada nadzorcza prowadzi stały nadzór, a komisja rewizyjna pochyla się nad sprawozdaniami zarządu zwykle raz do roku.   

Jakie są koszty założenia spółki z o.o.? 

Przed założeniem spółki z o.o. należałoby się zastanowić nad kwestią kosztów, jakie trzeba będzie ponieść z tytułu jej założenia już na samym początku. Poza wniesieniem kapitału zakładowego jest jeszcze kilka kwestii, które należy uregulować.

Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać w ramach usług doradczych w biurze rachunkowym. Przede wszystkim trzeba udać się do prawnika, który sporządzi umowę spółki. W przypadku minimalnego kapitału zakładowego może być to koszt około 1000 zł.

Taka umowa musi zostać poświadczona notarialnie, co stanowi dodatkowy koszt, w powyższym przykładzie – około 300 zł. Poza tym trzeba uiścić opłatę za wpis do KRS, co stanowi kolejne kilkaset złotych, podatek od czynności cywilnoprawnych, notarialnie poświadczone wzory podpisów członków zarządu, opłaty skarbowe za zgłoszenie rejestracyjne do podatku VAT, a także ewentualnie koszty pełnomocnictwa. Cały dodatkowy koszt wyniesie zatem w przypadku minimalnego kapitału zakładowego ponad 2 tys. zł. 

Założenie spółki z o.o. może odbywać się za pośrednictwem Internetu, jednak potrzebny jest do tego podpis elektroniczny lub profil zaufany na platformie ePUAP. Ponadto trzeba pamiętać, że w tym przypadku konieczne jest również założenie firmowego konta bankowego. Jeśli chodzi o bieżącą księgowość, to koniecznie należy skorzystać z usług księgowych i nie dokonywać rozliczeń ksiąg rozrachunkowych samodzielnie.                     

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij