Czynności związane z pracą operacyjną

W obecnych czasach policja oraz inne służby wojskowe, wywiadowcze mają możliwość głębszego działania w tak zwanym nieformalnym trybie, który nie jest do końca widoczny, przez zwykłych ludzi.

Tego typu postępowania prowadzi się w bardzo poważnych operacjach, które mają zazwyczaj poufny charakter, podobnie jak informacje, które są uzyskiwane przez prowadzących oficerów śledczych. Tak naprawdę większość ludzi nie może zapoznać się nawet z częścią tych tak zwanych niejasnych działań, ponieważ klauzula poufności zobowiązuje organy śledcze do nieujawniania tego typu informacji, pod groźbą kary więzienia, za złamanie tego typu tajemnic, które mogą zaszkodzić prowadzonemu śledztwu. Bardzo często tego typu techniki wykorzystywane są w szczególnie skomplikowanych sprawach karnych, które prowadzone są przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym o charakterze zorganizowanym. Wiele osób podobne rzeczy widuje na filmach i trzeba przyznać, że prawdziwe działania operacyjne, są zbliżone, do tego, co widzimy często na ekranie kin i co ciekawe mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Wszystko jest objęte prawem

Oczywiście, nie są to jakieś działania, niezgodne z prawem obowiązującym w danym kraju. Tak naprawdę operacje specjalne, są w praktyce podyktowane koniecznością, a całość pozwalająca na prowadzenie tego typu działa jest w pełni zgodna z ustawą o Policji i zarządzaniu Komendanta Głównego Policji. Do tego typu dodatkowych czynności zalicza się między innymi prowadzenie wywiadu.
Całość operacji ma charakter typowo informacyjny, które są zbierane za pośrednictwem rozmów z podejrzanymi, ale często mają charakter nieoficjalny, gdzie funkcjonariusz wtapia się w środowisko i pracuje pod tak zwaną przykrywką. Innym sposobem na prowadzenie działań wywiadowczych na większą skalę, jest zasadzka. W wielu przypadkach jest to bardzo duża obława na szczególnie niebezpiecznego przestępcy, który od lat ukrywa się przed organami ścigania. Bardzo wiele przestępców jest ścigana międzynarodowym listem gończym, przez co ich uchwycenie jest szczególnie ważne.

Udana zasadzka

Zasadzka polega na ukryciu odpowiedniej liczby sił i środków w miejscu, gdzie podejrzany jest widziany. Oczywiście zasadzka ma również charakter tajny, wszystkie informacje dotyczące tego typu działań, mają charakter poufny, a czasem zadania te prowadzone są w porozumieniu z innym wydziałem pościgowym z zupełnie innego państwa.
Nie chodzi tu tylko o zatrzymanie podejrzanego, ale i zasadzka może mieć swoje uzasadnienie, jeśli policja chce odzyskać przedmioty, podchodzące bezpośrednio z przestępstwa. Mogą to być narkotyki, alkohol, a także inny rodzaj kontrabandy przywiezionej nielegalnie zza granicy.

Policyjne metody

Oczywiście w niektórych przypadkach nie pojawiają się od razu główni przestępcy, a policja nie chce łapać osoby, które bardzo łatwo jest zastąpić kimś innym. W takich wypadkach bardzo często policjanci znajdujący się w trybie incognito dokonują kontrolowanego zakupu materiałów lub środków, które pochodzą z przestępstwa lub są po prostu prawnie zabronione. Chodzi tu przede wszystkim o rozbicie zorganizowanych grup przestępczych o różnym charakterze.
Działania związane z operacjami specjalnymi stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia policjantów, dlatego też w szczególnych sprawach z ramienia prawa karnego, stosuje się przykrywkę, po to, aby chronić funkcjonariusza przed wykryciem. W razie wykrycia policja musi natychmiast zareagować, często tracąc główny cel, który nie zostaje złapany. Praca w tego typu działaniach jest niebezpieczna i trzeba zdawać sobie z tego sprawę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij