Jak spłacać kredyt we frankach Odszkodowania, pozwy - co robią frankowicze, aby łatwiej spłacać kredyty frankowe

Jak spłacać kredyt we frankach? Odszkodowania, pozwy – co robią frankowicze, aby łatwiej spłacać kredyty frankowe?

O kredytach we frankach głośno jest od kilku lat. Osoby, które zastanawiały się nad wzięciem kredytu, najczęściej hipotecznego, chciały obniżyć jego koszty, jednym ze sposobów na to miało być wzięcie go w obcej walucie. Wiele osób to jednak zgubiło, kiedy kurs franka szwajcarskiego zaczął rosnąć, na co zareagowały banki. Jak więc spłacać kredyty zaciągnięte we frankach? Czy frankowicze mogą starać się o odszkodowanie?

Kredyty we frankach i rosnący kurs

Kredyty we frankach popularnością cieszyły się od 2004 roku, kiedy banki udostępniły możliwość zaciągania zobowiązań właśnie w tej walucie. Wówczas kurs franka był niewielki w porównaniu do tego, jak wzrósł kilka lat później. Na początku wynosił on około 2 zł. Sprzyjająca w Polsce sytuacja polityczno-gospodarcza (wejście do UE, wzrost inwestycji) przyczyniła się do problemów frankowiczów. W 2008 roku kurs franka znacznie wzrósł co przełożyło się na wzrost rat kredytów. Wiele osób musiało zapłacić znacznie więcej niż wartość ich nieruchomości, na które zaciągnęli zobowiązania.

 
Praktyki banków a kredyty we frankach

Do problemów frankowiczów przyczynił się nie tylko rosnący kurs waluty. Wiele banków stosowało wątpliwe praktyki wobec kredytobiorców. Popularne było dosyć płynne wyliczanie zdolności kredytowej. W polskiej walucie mogła być ona niewystarczająca, ale w przypadku zadłużenia w CHF była już odpowiednia, by udzielić kredytu. Oprócz tego, pojawiły się także nie do końca jasne zapisy w umowach, agresywne techniki sprzedażowe, czy nawet manipulowanie oprocentowaniem.

 
Kredyty frankowe a prawa kredytobiorców

Kredyty przewyższające wartość nieruchomości sprawiły, że Polacy poczuli się oszukani i zaczęli szukać pomocy. Wiele osób miało niemałe kłopoty finansowe, kiedy ich miesięczne raty wzrastały nawet o kilkaset złotych. To mocno obciążało domowy budżet. Warto jednak wiedzieć, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Frankowicze mają prawo do odzyskania nienależnie pobieranych przez bank pieniędzy (kpsi.pro) na drodze sądowej. Coraz więcej kancelarii prawnych specjalizuje się w takich problemach i pomaga klientom uzyskać odszkodowanie za nadpłacone przez przewalutowanie pieniądze. Istnieje możliwość złożenia pozwu indywidualnego lub zbiorowego. Jeżeli chodzi o kredyty frankowe, lepiej zdecydować się na pierwsze rozwiązanie, ponieważ każda umowa może być inna i należy rozpatrywać ją dla konkretnego przypadku.

 
Kredyty we frankach a ustawy

Co jakiś czas pojawiają się propozycje jak rozwiązać problemy frankowiczów, jednak zazwyczaj kończy się na projektach. Żadne wiążące decyzje co do korzystnego przewalutowania takich kredytów jeszcze nie zapadły. Obiecywano nawet fundusz wsparcia, który miał udzielać nieoprocentowanych pożyczek, pojawił się pomysł utworzenia Funduszu Restrukturyzacyjnego, którego zadaniem miało być wypłacanie rekompensat za niekorzystne przewalutowanie kredytu. Jednak póki co, nie widać żadnego rozwiązania ze strony rządu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij