Uległeś wypadkowi komunikacyjnemu? Jak starać się o odszkodowanie?

Niestety na polskich drogach jest coraz więcej wypadków. Brawura czy też prowadzenie po spożyciu alkoholu często są tego przyczyną. Wbrew pozorom wypadki komunikacyjne nie dotyczą tylko pieszych, ale również cierpią na tym niewinni kierowcy, którzy dostosowywali swoją jazdę do przepisów drogowych, a mimo to ulegli wypadkowi przez winę drugiego kierowcy. Warto wiedzieć, że w przypadku jakikolwiek uszczerbku na zdrowiu czy też zgon bliskiej osoby wskutek wypadku, możesz się starać o odszkodowanie. Warto w takiej sytuacji skorzystać z porad prawnych, dzięki którym proces dochodzenia sprawiedliwości może być łatwiejszy i krótszy.

Wypadek, śmierć bliskiej osoby – należy Ci się odszkodowanie

W sytuacji, gdy nie z Twojej winy uległeś wypadkowi komunikacyjnemu, w którym doszło do obrażeń Twojego ciała, bądź też bliska osoba z Twojej rodziny poniosła śmierć, to możesz starać się o odszkodowanie. Warto wiedzieć, że należy Ci się wysokie zadośćuczynienie. Śmierć bliskiej osoby jest źródłem cierpienia, ale też trzeba wiedzieć, że to wieloletnia szkoda, która powinna być naprawiona finansowo. W Polsce rośnie świadomość praw, jakie przysługują z tytułu wypadku komunikacyjnego. Dlatego dużą popularnością cieszą się porady prawne w Białymstoku, gdzie można uzyskać wiele informacji, a wykwalifikowani adwokaci mogą poprowadzić sprawę o odszkodowanie. W Polsce coraz więcej sądów przyznaje bardzo wysokie odszkodowania osobom, które uległy obrażeniom ciała bądź straciły bliską osobę z rodziny.

Odszkodowanie po wypadku drogowym – o jaką kwotę można się starać?

Na samym początku warto wiedzieć, czym jest odszkodowanie po wypadku. Jest to jednorazowa kwota, która może być wypłacona w przypadku osób, które poniosły obrażenia ciała. O odszkodowanie może także starać się rodzina. Wtedy mówimy o poszkodowanych pośrednio. Pomimo tego, że być może niewiele osób myśli w trudnych chwilach o odszkodowaniu, to mimo wszystko należy się o nie starać, gdyż jest ono forma rekompensaty za poniesione straty. Uzyskana pomoc finansowa, czyli wywalczona kwota, osobom poszkodowanym bezpośrednio może pomóc szybciej wrócić do zdrowia. Dzięki niej mogą oni również sfinansować sobie nowoczesną rehabilitację. Gdy doszło do trwałego uszkodzenia ciała, to poza odszkodowaniem tym osobom należy się także renta. Warto wiedzieć, że czym cięższe obrażenia, tym zadośćuczynienie powinno być wyższe. Z kolei osoby, które straciły bliską osobę mogą starać się o rekompensatę za doznane cierpienia. Ma to miejsce szczególnie, gdy osoba zmarła była jedynym żywicielem rodziny. W takiej sytuacji pomoc finansowa ma pomóc przetrwać najtrudniejsze chwile. W Polsce niejednokrotnie zasądzane są wysokie odszkodowania.

Kto może udzielić osobom poszkodowanym rekompensaty?

Osoby bezpośrednio bądź też pośrednio poszkodowane mogą starać się o rekompensaty z ubezpieczenia OC sprawcy. Jeżeli nie posiada on takiego ubezpieczenia, to sytuacja wcale nie jest beznadziejna, gdyż roszczenia wtedy należy skierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oczywiście jakiekolwiek odszkodowanie nie należy się sprawcy, a po tym jak fundusz wypłaci zasądzone odszkodowanie może dochodzić od niego zwrotu. Oczywiście staranie się o odszkodowanie wiąże się z wieloma formalnościami, dlatego warto skorzystać z profesjonalnych usług adwokata i porad prawnych. Dzięki temu cały proces nie będzie stanowił tak dużego obciążenia, gdyż adwokat może reprezentować osoby poszkodowane pośrednio i bezpośrednio w sądzie.

Kiedy należy się renta po wypadku komunikacyjnym?

Osoby, które uległy wypadkowi komunikacyjnemu niejednokrotnie potrzebują wsparcia finansowego, gdyż ich powrót do zdrowia może być procesem długotrwałym. W takiej sytuacji osobie poszkodowanej przysługuje renta. Tutaj należy wiedzieć, że renta przysługuje niezależnie od odszkodowania. Przepisy kodeksu cywilnego wymieniają trzy przesłanki mówiące, kiedy poszkodowany może uzyskać nabycie prawa do renty. Na samym początku ma to miejsce w sytuacji, gdy na skutek wypadku doszło do całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej. Ma to także miejsce, gdy zmniejszają się widoki powodzenia na przyszłość. Trzecim powodem jest po prostu zwiększenie potrzeb osoby poszkodowanej. We wszystkich tych przypadkach warto skorzystać z porad prawnych.

Warto zatem znać swoje prawa i w razie wypadku starać się o zadośćuczynienie, dzięki któremu proces powrotu do zdrowia może być krótszy i mniej uciążliwy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij