Kary za gwałt jeszcze bardziej surowe

Coraz większy nacisk wywiera się w sprawie nowelizacji dotychczas obowiązującego kodeksu karnego. Zgodnie z założeniami, mają się zaostrzyć kary za gwałt ze szczególnym okrucieństwem, co jest dobrą informacją dla wielu ludzi. Oczywiście wszystkie wspomniane zmiany jeszcze nie weszły w życie, ale być może stanie się to zaraz po wakacjach. Trzeba przyznać, że w takim wypadku jest to potrzebne rozwiązanie, ponieważ dotychczasowe kary, za tego typu przestępstwo są zwyczajnie za niskie. Oczywiście nic nie dzieje się przypadkiem, ponieważ wspomniane zaostrzenia zostały zapowiedziane po bardzo szokującej sprawie, gdzie kobieta, która uległa wielokrotnemu zgwałceniu zmarła w szpitalu.

Ten i wiele innych przypadków pokazują jasno, że kary muszą być większe, po to, aby przestępcy dopuszczający się takich czynów, mieli świadomość, że za podobny czyn czekają ich długie lata odsiadki. Oczywiście tego typu obietnic nie wolno brać za pewnik, ale na pewno zmiany powinny zmierzać właśnie w tym jednym kierunku. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o ukaranie tych osób, które dopuszczają się ataku seksualnego na bezbronną kobietę, a trzeba przyznać, że do takich aktów przemocy dochodzi bardzo często i trzeba wprowadzić zaostrzenia kar, aby liczyć na to, że w przyszłości, tego typu przestępstwa związane z napaścią na kobiety w znaczący sposób ulegną zmianie.

Zaostrzenie kar potrzebne

Warto też zauważyć, że mówi się nie tylko o samym zaostrzeniu kary, za przestępstwa seksualne, ale także brak przedawnienia w przypadku najpoważniejszych przestępstw w tym gwałtu lub zabójstwa. Przestępcy, którzy przez wiele lat uciekają wymiarowi sprawiedliwości, na pewno nie mogą czuć się bezpiecznie. Dlatego też trzeba zrobić wszystko, aby wspomniana nowelizacja prawa karnego, jak najszybciej doszła do skutku. Nie ma zgody, na tego typu zachowania w społeczeństwie. Statystyki bardzo często są zaniżone, jeśli chodzi o sprawy związane z gwałtami, ponieważ wiele kobiet nie zgłasza tego typu spraw na policję, tylko zostawiają to we własnej świadomości. Kobiety we współczesnym świecie nie mają prawa się bać, powinny wyjść naprzeciw swoim oprawcom i doprowadzić ich przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. Gwałt to bardzo poważne przestępstwo, za które dzisiaj przewiduje się jeszcze 15-letni wymiar kary i to tylko w przypadkach gdzie gwałt odbył się ze szczególnym okrucieństwem. Po nowelizacji prawa karnego, za podobny czyn może grozić nawet 30 lat więzienia lub dożywocie.

Na gwałt nie ma przyzwolenia

W przypadku mniejszych przestępstw na tle seksualnym również mowa o zwiększeniu liczby lat pozbawienia wolności, więc to jest krok we właściwą stronę. Pamiętajmy, że w każdym cywilizowanym państwie ofiara gwałtu, może liczyć na szybką pomoc i skazanie przestępcy, który się go dopuścił, oby w Polsce było tak samo. Nie należy dzisiaj patrzeć przez palce, na tego typu czyny. Jeśli jesteśmy świadkami gwałtu na kobiecie, nie tylko dzwonimy na policję, ale i reagujemy, bo nasza uwaga i odciągnięcie napastnika, mogą uratować kobiecie życie.

Zmiany w zawieszeniu kary

Nie może być przyzwolenia na tego typu zachowania, ponieważ żyjemy w cywilizowanym państwie prawa, gdzie za tego typu czyny grozi kara. Nowelizacja ma również wpłynąć, na wyroki w zawieszeniu likwidując możliwość zawieszenia kary. Dzięki takiej zmianie osoba, oskarżona o gwałt pójdzie siedzieć, zaraz po wydaniu wyroku skazującego przez sąd. Warto więc starać się o to, aby sprawiedliwość znalazła się, po właściwej stronie, to bardzo ważne, ponieważ tylko w taki sposób można coś zmienić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij