Plan podziału spółki a jej majątek

Dzisiaj osoba prowadząca spółkę kapitałową ma pod sobą dwie lub więcej innych spółek. Oczywiście są to działalności bliźniaczo do siebie podobne, jednak w wielu przypadkach dzielony majątek na poszczególne spółki, nie obowiązuje całego majątku, ale jedynie jego określoną część. W wielu przypadkach dochodzi do sytuacji, że w przypadku nieprzewidzianego podziału, nie istnieje żaden plan lub inny dokument pozwalający na przypisanie pewnej części majątku, do podmiotu przejmującego określoną część spółki.

Należy zapamiętać, że podział określonej spółki może jedynie nastąpić w wyniku odpowiedniego przejęcia. W ten sposób majątek poprzez wcześniejsze ustalenia jest rozdzielany między jedną lub więcej spółek przejmujących. W ten sposób wspomniana spółka w wyniku podzielenia nie istnieje.

Prawo obowiązuje wszystkich

Należy zwrócić uwagę, że aby wszystko było zgodne z obowiązującym prawem, musi istnieć plan podziału, gdzie jesteśmy w stanie znaleźć nie tylko opis, ale i wspomniany podział aktywów i pasywów, które należą się odpowiedniej spółce przejmującej. Oczywiście dawni współpracownicy najczęściej w wyniku takiego podziału otrzymują udziały lub mniejszą część akcji spółek, które zdecydowały się przejąć część prowadzonej działalności. Przepisy prawa co ważne pozwalają również na podzielenie całości, poprzez zastosowanie wydzielenia, jednak mało która spółka decyduje się właśnie na taką formę podziału. Podział związany z wydzieleniem daje jednak więcej możliwości, ponieważ nawet przenosząc majątek na inną spółkę, wspomniana spółka w wyniku podzielenia nie traci swojego bytu prawnego. Wciąż może więc funkcjonować w obrębie określonego terenu, ponieważ poprzez wydzielenie druga firma, przejmuje jedynie tylko część spółki. Druga strona może więc autonomicznie dalej działać i robić wszystko, we własnym zakresie.

Prawo wydzielenia

W przypadku braku ustalonego prawa podziału, automatycznie następuje podział poprzez wydzielenie, co wielu przedsiębiorcą jest zwyczajnie na rękę, ponieważ pozbywając się części firmy, nadal mogą oni funkcjonować na rynku i świadczyć swoje usługi. Pamiętajmy jednak, że przy wydzieleniu nakazuje się pełny opis i podział poszczególnych składników, jakie otrzymają spółki przejmujące. Należy też zaznaczyć w planie nie tylko sam składnik majątku, ale różne inne zobowiązania, jeśli firma takie posiadała. Osoba przejmująca musi wiedzieć o wszystkim i właśnie po to, pisze się plan podziału. Oczywiście w to wszystko wchodzą również zobowiązania podatkowe, bez tego tak naprawdę nie można dokonać skutecznego podziału, a jednocześnie dalej świadczyć usługi, chociażby w minimalnym zakresie. Dlatego wszystko musi być właściwie udokumentowane i nie istnieje żadne inne wytłumaczenie tej kwestii.

Regulacja funkcjonuje

Wspomniana kwestia podziału poprzez wydzielenie, została już dawno prawnie ustalona przez Sąd Najwyższy, dlatego wszystkie przepisy z tym związane są zwyczajnie obowiązujące. Należy się więc liczyć z ewentualnymi konsekwencjami, jeśli nie zostaną dopracowane wszystkie zasady, związane ze wspomnianym planem podziału. Spółki kapitałowe, bardzo często pozbywają się nierentownych działalności, ponieważ w ten sposób można uchronić się przed bankructwem. Podział związany ze spółkami to więc bardzo skomplikowana sprawa, która wymaga od nas wcześniejszego przemyślenia. W takich wypadkach musimy liczyć się z obowiązującym prawem i w pełni je przestrzegać w każdym tego typu aspekcie. Jak więc widzimy, prawo nawet w takich kwestiach reguluje wszystko i dlatego trzeba pamiętać o przestrzeganiu przepisów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij