Ukryte dochody małżonka

Jak się okazuje, małżonek nie zawsze mówi o wszystkim swojemu partnerowi. Z tego powodu może dojść do wielu różnych sytuacji, a także do rozwodu, gdzie w przypadku posiadania dzieci, sąd bardzo często zarządza alimenty, które maż lub żona w zależności kto był odpowiedzialny za rozpad pożycia małżeńskiego. Oczywiście alimenty i ich ściągalność, to zupełnie inna kwestia, ponieważ nie zawsze zobowiązane do płacenia alimentów, rzeczywiście wiąże się z takim obowiązkiem, zwłaszcza jeśli małżonek tak naprawdę nie płaci ich dobrowolnie.

Niby istnieje możliwość komorniczej egzekucji takiego świadczenia, ale tak naprawdę nie zawsze jest to możliwe. Trzeba mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach rzeczywiście nie istnieje możliwość ściągnięcia pieniędzy w poczet takich alimentów, zwłaszcza jeśli małżonek, sprytnie ukrywa swoje rzeczywiste dochody.

Działanie organów prawnych

Trzeba mieć świadomość, że w tego typu sprawach uczestniczą różne organy, przez co i środek nacisku jest umiejscowiony w wielu różnych punktach, dlatego istnieje szansa, że szereg możliwości prawnych, jakie można wykorzystać, rzeczywiście pozwoli na egzekucję całego długu. Oczywiście ważnym organem w tym wypadku wydaje się ośrodek pomocy społecznej, ponieważ dokładny wywiad środowiskowy z otoczenia dłużnika, może pozwolić na wyjaśnienie wielu kwestii. Należy mieć świadomość, że dłużnik, posiadający obowiązek alimentacyjny, może zawsze zgłosić się do starosty, który kieruje go do wykonywania robót publicznych. Jeśli ktoś nie chce podjąć takiej pracy i nadal miga się od alimentów, to oznacza, że może zostać ścigany przez prawo, za niedopełnienie obowiązku alimentacyjnego. Jeśli z kolei posiada ukryte dochody, to sprawą może zająć się skarbówka, dokładnie sprawdzając delikwenta. Należy mieć świadomość, że taki dłużnik odpowiada z 207 artykułu kodeksu karnego, przez co oprócz kary grzywny grozi mu również kara pozbawienia wolności. Każdy dłużnik musi mieć na uwadze, że przed Polskim prawem nie sposób się ukryć.

Ważne rozwiązanie

Należy mieć świadomość, że jeśli dłużnik posiada pojazd mechaniczny i prawo jazdy, to taki dokument, może zostać skonfiskowany. Jeśli osoba jest ścigana, to starosta ma prawo wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy dłużnika, dopóki ten faktycznie nie ureguluje obowiązku alimentacyjnego. Jest to bardzo poważna sprawa i nie ma co się dziwić, że żarty w tym momencie się kończą. Należy mieć świadomość, że to naprawdę trudny temat, a dłużnik ociągający się z regulacją alimentów, musi liczyć się z tym, że z czasem kwota do zapłaty wzrośnie, więc nie warto zbierać odsetki, które mogą w znaczącym stopniu pogrążyć taką osobę.

Co może pomóc rodzinie?

Tak naprawdę to gdy wszystkie metody ściągnięcia pieniędzy od dłużnika zawiodą, to drugi małżonek, może ubierać się o tak zwaną zaliczkę alimentacyjną. Aby uzyskać tego typu świadczenie, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej z odpowiednim wnioskiem. Warto się starać, ponieważ dla wielu młodych kobiet, jest to ostatnia deska ratunku. Małżonek musi mieć świadomość, że alimenty należą mu się zawsze, niezależnie od okoliczności, dlatego mimo wszystko warto się starać ściągnąć pieniądze od dłużnika, ponieważ często groźba sprawy sądowej sprawia, że drugi małżonek, widząc widmo długiego procesu, sam decyduje się na zawarcie ugody, ze swoim partnerem. To bardzo trudne kwestie prawne, ale mimo wszystko z odrobiną pomocy, można je zrozumieć we właściwy sposób.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij