Zasiłki w Holandii: o jakie wsparcie finansowe mogą starać się Polacy?

Zasiłki w Holandii: o jakie wsparcie finansowe mogą starać się Polacy?

Polacy w Holandii stanowią dosyć liczną grupę etniczną, w sumie jest to około 250 000 osób (zarejestrowanych i przebywających czasowo). Coraz częściej znajdują tam lepsze oferty pracy, zakładają rodziny, uczestniczą w życiu społecznym. Jeśli natomiast ich sytuacja finansowa się pogorszy, Polacy mogą skorzystać z zasiłków w Holandii. Jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać? O jakie holenderskie zasiłki mogą wnioskować Polacy?

Zasiłki dla Polaków w Holandii – o jakie można wnioskować?

Polacy, którzy wyjechali do Holandii i podjęli tam legalnie pracę, mają prawo do pobierania zasiłków, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Nie oznacza to jednak, że każdy może takie wsparcie otrzymać, zasiłki w Holandii są dostępne dla Polaków, ale pod pewnymi warunkami (www.glospolski.nl). Najczęściej możliwe jest skorzystanie z zasiłku dla bezrobotnych, zapomogi społecznej i zasiłku na dzieci. Co trzeba zrobić, aby takie świadczenia zostały przyznane?

 

Zasiłek dla bezrobotnych WW-uitkering

W momencie, kiedy Polak pracujący w Holandii straci pracę, ma możliwość ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych. Musi on jednak spełnić kilka warunków, aby o takie świadczenie się ubiegać. Przede wszystkim trzeba mieć miejsce pobytu na terenie Holandii i być poprzednio legalnie zatrudnionym w tym kraju. Mało tego, wymagane jest przepracowanie w ciągu 36 tygodni co najmniej 26 z nich. Wnioskujący nie może też posiadać innej płatnej posady i w każdej chwili musi być gotowy do podjęcia innej pracy. Warunkiem otrzymania zasiłku jest też niezawiniona utrata stanowiska. Oznacza to, że przyczyną było np. wygaśnięcie kontraktu.

Zasiłek dla bezrobotnych przyznawany jest w wersji podstawowej na 3 miesiące, później może być rozszerzony na czas, który uzależniony jest od stażu pracy.

 

Zapomoga społeczna Bijstand

Z zapomogi społecznej można skorzystać, jeśli nie zostały spełnione warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych lub gdy świadczenie to już wygasło. W tym przypadku również należy spełnić szereg wymagań. Należy mieć 18 lat i posiadać miejsce pobytu na terenie Holandii. Ponadto wnioskujący nie może posiadać dochodów lub majątku, za które byłby w stanie przeżyć. O zapomogę społeczną starać się mogą osoby, które nie pobierają innych zasiłków, np. dla bezrobotnych, nie przebywają w więzieniu i znają język niderlandzki na poziomie co najmniej podstawowym.

 

Zasiłek na dzieci Kinderbijslag

Zasiłek na dzieci jest wypłacany przez holenderski odpowiednik polskiego ZUS-u. Starać się o świadczenie mogą rodzice przebywający i pracujący legalnie na terenie Holandii. Zasiłek obejmuje zarówno dzieci własne, adoptowane, jak i te, których jesteśmy prawnymi opiekunami. Wysokość świadczenia uzależniona jest od wieku dziecka i, co ważne, stale wzrasta. Wnioskując o taki zasiłek, należy przedstawić takie dokumenty jak akt urodzenia dziecka, akt ślubu (jeśli para jest małżeństwem), zaświadczenie o mieszkaniu razem, dokumenty ze szkoły dziecka (jeśli już się uczy), pismo z ośrodka pomocy społecznej potwierdzające, że rodzice nie pobierają zasiłku oraz oświadczenie o dochodach. Ponadto konieczne jest załączenie dokumentów dotyczących zameldowania oraz pracy. Składając wniosek, należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cały proces weryfikacji, szczególnie jeśli np. utrzymuje się rodzinę w Polsce, może być długotrwały.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij