Alimenty co musisz wiedzieć i gdzie szukac pomocy

Obowiązek alimentacyjny, czyli inaczej obowiązek płacenia alimentów to pojęcie z zakresu prawa rodzinnego, które nadal wzbudza wiele emocji. Zazwyczaj do obowiązku alimentacyjnego są zobowiązani rodzice względem dziecka, jednak nie jest to jedyny przykład alimentów w prawie polskim. Sprawy dotyczące alimentacji są niezwykle emocjonalne, gdy w grę wchodzą roszczenia dwóch, zazwyczaj skłóconych ze sobą stron. Szczególnie drażliwą kwestią pozostaje wciąż wysokość alimentów, które zależą między innymi od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. warto wiedzieć, że w zależności od sytuacji życiowej można także występować o podwyższenie alimentów lub ich obniżenie. Kiedy jednak przysługuje nam to prawo, możemy dowiedzieć się między innymi od prawnika, który udziela porad prawnych w swojej kancelarii. Wpisując w wyszukiwanie frazę „alimenty Warszawa” natrafimy na fachowca z wieloletnim doświadczeniem, który może nam pomóc. Co jednak musisz wiedzieć o samych alimentach?

Podstawowe terminy i zasady

W potocznym rozumieniu, każdy z nas uważa, że po rozwodzie jeden z małżonków ma prawo żądać alimentów od drugiego, zwłaszcza nie dzieci niepełnoletnie. Wedle polskiego prawa możliwości otrzymywania świadczeń alimentacyjnych są zazwyczaj szersze. Świadczenia alimentacyjne przysługują zatem dzieciom od rodziców, jednemu małżonkowi od drugiego, rodzicom od dzieci, młodszemu rodzeństwu od starszego rodzeństwa czy w uzasadnionych przypadkach dziecku od partnera swojego rodzica.

W ujęciu artykułu 133 kodeksu rodzinnego najczęściej mowa jest jednak o tym, że obowiązkiem alimentacyjnym objęci są rodzice wobec swoich dzieci. W takim przypadku maja oni między innymi obowiązek dostarczania środków utrzymania na usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. Te potrzeby określa zakres świadczeń alimentacyjnych, które zależą od wieku i stanu zdrowia dziecka. W szczególności mowa tutaj o wyżywieniu dziecka, środkach na mieszkanie, ubrania, leczenie, na środki higieny osobistej, koszty wychowania i kształcenia, a także wydatki na wypoczynek i rozrywkę.

Przepisy stanowią, że jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, ma prawo do otrzymywania alimentów. A zatem obowiązek alimentacyjny rodziców nie wygasa automatycznie po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności. Wszystko zależy od potrzeb dziecka i jego sytuacji. Jeśli bowiem dziecko pełnoletnie podejmuje np. studia i nie może utrzymywać się samo – rodzic nadal ma obowiązek płacenia alimentów do czasu co najmniej ukończenia studiów lub zmiany sytuacji życiowej dziecka.

Jeśli zamierzamy złożyć pozew o alimenty, musi on zawierać dane osobowe i adresowe powoda i pozwanego, wnioskowaną kwotę, termin jej płatności i informacje o odsetkach za opóźnienie. Do wniosku załącza się dokumenty tj. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie ze szkoły/przedszkola, zaświadczenie o wysokości zarobków oraz dokumenty potwierdzające koszty utrzymania dziecka. Pozew składa się w sądzie rejonowym odpowiednim do miejsca zamieszkania dziecka lub miejsca zamieszkania pozwanego, co zależy od powoda.

Wysokość alimentów

W sprawach o alimenty emocje budzą zwłaszcza wysokości świadczenia. Ustalenie wysokości świadczenia alimentacyjnego jest kwestią indywidualną, ustalaną przez sąd, który bierze pod uwagę między innymi możliwości zarobkowe rodziców. Składają się na nie dochody już otrzymywane, jak również te, możliwe do uzyskania. Sąd bierze pod uwagę poziom życia rodziców i ustala taka kwotę, która pozwoli uzyskać dziecku status zbliżony do tego, jaki reprezentują jego rodzice.

Ważne, aby wiedzieć, że wysokość alimentów nie jest stała. Dziecko z wiekiem ma inne potrzeby, dlatego też wysokość świadczeń może ulegać zmianie. Jedna strona może zatem wnioskować o podwyższenie alimentów, gdy zmieni się sytuacja dziecka. Ale także osoba opłacająca alimenty, w razie pogorszenia się sytuacji życiowej może wnioskować o obniżenia świadczenia.

Zabezpieczenie alimentów jest jedną z kluczowych kwestii w sprawach alimentacyjnych, dlatego prawo przewidziało możliwości egzekucji alimentów m.in. w nowelizacji przepisów w roku 2017. Wprowadzono wówczas między innymi kary dla osób uchylających się od obowiązku alimentacyjnego. Jeśli pozwany zalega z 3 opłatami okresowymi, może mu grozić kara pozbawienia wolności do roku, a jeśli naraża od uprawnionego do świadczeń na niemożliwość zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2.

Mecenas Budrewicz

Zazwyczaj, gdy stykamy się ze sprawami alimentacyjnymi, szukamy porad prawnych, które udziela m.in. kancelaria adwokacka. Kancelaria radcy prawnego Pawła Budrewicza jest miejscem gdzie uzyskasz fachową pomoc, popartą wieloletnim doświadczeniem. Udzielamy porad prawnych, prowadzimy sprawy, kierujemy pisma procesowe, oferujemy doradztwo prawne we wszelkich aspektach alimentacyjnych. U nas dochowuje się tajemnicy adwokackiej, a przy pełnej współpracy z klientem, oferujemy jasne, szczere ścieżki postępowania.

Koniecznie zapoznaj się z nasza polityką działania.

undefined

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij