Co może a czego nie powinna zawierać umowa kredytu?
Wnioskując o kredyt, należy odpowiednio wypełnić wszystkie papiery, które są niezbędne do otrzymania pożyczki. Aby to zrobić, warto wiedzieć, co może zawierać umowa kredytu, a co absolutnie nie powinno się w niej znajdować.
Czym jest umowa kredytu?
Umowa kredytu to inaczej pisemna zgoda obydwu stron na warunki, na jakich została udzielona pożyczka. To, co musi się w niej znajdować wychodzi bezpośrednio z samej definicji kredytu, określonej przez art. 69 Ustawy Prawo bankowe. Według niej, kredyt to sytuacja, w której bank zobowiązuje się do oddania do dyspozycji klienta określonej sumy pieniędzy na wskazany w umowie czas i konkretnym celu. Klient natomiast oświadcza, że odda kwotę wraz z opisanymi w kontrakcie odsetkami, prowizją i marżą.
Zgodnie z prawem bankowym, kredyt jest produktem płatnym. To, co wchodzi w skład raty kredytu określa właśnie umowa bankowa. Są zapisy, które muszą znaleźć się w umowie, część jest dobrowolna, są też takie, które nie mogą mieć miejsca. Wielu klientów pyta o to, co w kredycie jest obligatoryjne, a co nie – kwestię, czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe wyjaśnia www.top-kredyty.pl. Sprawy te są wyraźnie rozstrzygnięte i opisane w prawie, jednak warto mieć świadomość tego, co banki mogą, a czego w ogóle nie powinny nam zaproponować.
Co musi zawierać umowa kredytu?
Jest kilka elementów, które musi przedstawiać umowa kredytu. Przede wszystkim to, co powinno się w niej znajdować, to strony umowy, czyli dane banku i klienta. Muszą one być wskazane w jak najbardziej szczegółowy sposób, zawierając wszystkie informacje kontaktowe. Dodatkowo, umowa powinna zawierać kwotę i walutę kredytu – w tym ostatnim przypadku ważne jest także opisanie na jakich zasadach będzie następowała spłata i wpłata (na przykład którego dnia i według jakiego kursu będzie przeliczana waluta). W umowie kredytowej muszą znaleźć się także zasady i termin spłaty, wysokość oprocentowania i ewentualne warunki jego zmiany, a także sposób zabezpieczenia spłaty (jak hipoteka), wysokość prowizji i sytuacje, w których można dokonywać zmian w umowie. Umowa kredytu powinna także określać cel, na jaki pieniądze są pożyczane, jednak w przypadku kredytu gotówkowego nie jest to konieczne.
Klauzule abuzywne, czyli czego nie powinna zawierać umowa kredytu
Od dłuższego czasu, zwłaszcza w kontekście kredytów frankowych, mówi się o klauzulach abuzywnych w umowie, czyli zapisach niedozwolonych. Są to takie fragmenty, które rażąco naruszają interes klienta i wprowadzają go w błąd. Przy kredytach frankowych, kwestie te dotyczyły głównie ryzyka walutowego, jednak wiele klauzul niedozwolonych występuje także w przypadku klasycznych kredytów. Zapisy niedozwolone stawiają kredytobiorcę w sytuacji niepewności co do faktycznej transzy bankowej, lub raty, jaką będzie on musiał spłacić. Często są związane z ryzykiem walutowym, ale mogą także dotyczyć każdego innego sposobu określenia warunków finansowych, które w niejasny sposób stawiają spłatę kredytu lub wysokość transzy bankowej.