Czy osoby upośledzone powinny trafiać do więzienia

Osoby popełniające dzisiaj przestępstwa niezależnie od stanu swojego zdrowia, bardzo często trafiają od razu do więzienia. Czy jednak osoby upośledzone, są w stanie cokolwiek zrozumieć z pobytu w takim miejscu?. Należy się zastanowić nad tym, czy rzeczywiście tacy ludzie powinni trafiać do więżienia, skoro to niczemu 1tak naprawdę nie służy.

Na pewno jest to tylko dodatkowe utrudnienie, ponieważ taką osobę trzeba nie tylko pilnować, ale się także nią opiekować, co z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. Tak naprawdę sytuacje, gdy osoba popełni jakiś czyn karalny z kodeksu karnego nie jest do końca świadoma tego co zrobiła. Osoby chore nie znają rozumienia dobra i zła, zwłaszcza jeśli jest to ciężkie upośledzenie.

Inny los zamiast więzienia

Takie osoby zamiast do więzienia, powinny trafiać do specjalnych placówek szpitalno-psychiatrycznych, gdzie mogli by przebywać w izolacji do końca życia. Byłoby to o wiele lepsze rozwiązanie, niż trzymanie takich ludzi w więzieniach, gdzie tak naprawdę więzienia, nie są w żaden sposób przygotowane, na takich ludzi. Nic więc dziwnego, że pojawiło się tak wiele różnych aktów kasacyjnych związanych z zapadniętymi wyrokami, a nawet doprowadzało to do wznowienia postępowania karnego i zmiany wyroku, ale sam problem, nadal dotyczy naszego kraju. Skala jest naprawdę duża i nic dziwnego, że temat ten jest taki gorący. Oczywiście chodzi tutaj również o rozmaite statystyki policyjne, które pokazują, że niepełnosprawni w większości są ofiarami takich przestępstw, a nie ich sprawcami. Należy mieć świadomość, że zdarzają się przypadki gdy upośledzona osoba dokona zabójstwa, czy też innego trwałego uszczerbku na zdrowiu względem drugiej osoby, ale bardzo często zachodzi odwrotna sytuacja.

Leczyć do końca życia

Tak naprawdę jest to tylko jeden z wielu przykładów, który pokazuje, że dzisiaj prawo w wielu przypadkach jest bardzo ułomne i potrafi zawieść wielu obywateli. Oczywiście wszystko wiąże się z tym, że istnieją takie, a nie inne przepisy, przez co bardzo często dochodzi do przypadków naruszenia prawa, a także sprzeczności w przepisach. Trzeba przyznać, że pod tym względem prawo karne, powinno stać się bardziej przejrzyste i jasne i to bardzo ważny element o który powinno się zadbać. Dzisiaj na pewno ma to większe znaczenie zwłaszcza jeśli sądy chcą uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji.

Prawo potrzebuje zmian

Ujednolicenie prawa, a jednocześnie ustalenie pewnych zmian prawnych, wydaje się idealnym sposobem na naprawienie tego typu ułomności prawnych, co na pewno poprawiłoby skuteczność odbywania kary. Na pewno osoby psychiczne chore, powinny odbywać wyrok w zamkniętym zakładzie, a nie więzieniu. Do tego trzeba odnieśc się szczególnie, ponieważ w tej kwestii, prawo musi ulec konkretnej zmianie. Pamiętajmy, że osoby psychicznie chore, nie są w stanie bronić się same, dlatego w takich przypadkach dobry adwokat jest po prostu potrzebny. Warto pamiętać o tych ludziach, po to aby oddać sprawiedliwość, która jest przecież istotna w każdej ocenie prawnej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij