Czy porady prawne są tylko dla bogatych?

Obowiązujące systemy prawne w Polsce, wydają się nad wyraz skomplikowane i adresowane bardziej do osób znających zawiłe sformułowania prawnicze. Czy taki system może być pomocny dla każdego? Wydaje się, że odpowiedź na to konkretne pytanie nie jest prosta, ponieważ systemy prawne bardzo często są negatywnie ocenianie.

Oznaczałoby to, że ludzie nie mają zbyt dobrego zdania o prawnikach i kancelariach, ponieważ wiele prostych ludzi ma bardzo utrudnione możliwości skorzystania z poważnej pomocy prawnej. Taka sytuacja w tak szybko rozwijającym się kraju, jak Polska wydaje się niedopuszczalna, a jednak taka jest właśnie rzeczywistość, co wpływa na negatywne zdanie obywateli.

Uproszczenie systemu

W wielu przypadkach systemy pomocy prawnej powinny być maksymalnie uproszczone do tego stopnia, aby zwyczajny obywatel był w stanie zrozumieć, jakie ma prawa i obowiązki w danym przypadku. Oczywiście pewne przepisy wystarczy tylko skorygować, ale niektóre zmiany legislacyjne w prawie powinny odbyć się w szerszym zakresie.
Oczywiście deregulacja wszystkich obowiązujących systemów prawnych byłaby prawdziwą katastrofą dla wszystkich, dlatego nie można pisać pomocy prawnej od nowa. Jak się okazuje, system prawny zawodzi nie tylko zwyczajnych obywateli, ale i przedsiębiorców poważnych firm. To bardzo poważna sprawa, ponieważ tego typu grupa społeczna ma bardzo dużo do powiedzenia, zwłaszcza jeśli prowadzą swoją działalność na terenie kraju, a pewne przepisy prawne mogą być poważnym problemem dla typowego przedsiębiorcy. Tutaj pomoc prawna jest ważniejsza, ponieważ brak rozwiązania problemu przełoży się poważnie na pracę firmy.

Zmiana struktur organizacyjnych

Dlatego w takich wypadkach możliwość organizacyjne i dostęp do wykwalifikowanych prawników wydaje się większy i bardziej konkretny, niż w przypadku statystycznego obywatela. Wynikałoby z tego, że zwykły obywatel jest pomijany w systemie prawnym z tego względu, że nie jest w stanie zapłacić tyle za skuteczną poradę prawną. Kwestie finansowe wybijają się mocno ponad przeciętność dlatego nic dziwnego, że pomoc prawna jest bardzo nierówna.
Dzisiaj w momencie, gdy ten problem jest szeroko poruszany w środowiskach dziennikarzy widać powolne zmiany w kierunku dostosowania systemu prawnego pod typowego obywatela. Niestety czasem zwyczajny Kowalski również potrzebuje specjalistycznej prawniczej wiedzy, do której jako obywatel powinien mieć dostęp. To właśnie dlatego rozszerzanie kompetencji wobec organów państwowych wydaje się dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób obywatel będzie w stanie uzyskać dodatkową pomoc w szerszym zakresie. Co więcej, rozpatrzenie wniosków z prośbą o pomoc powinno odbywać się szybciej, aby państwowe bezpłatne punkty pomocy prawnej były w stanie rzeczywiście skutecznie świadczyć swoje usługi.

Łatwiejszy dostęp do pomocy prawnej

Nie każdego obywatela stać na prywatną pomoc prawną, dlatego tego typu możliwości muszą zostać udostępnione przez państwo. Poprawa w tym aspekcie sprawi, że obywatel będzie mógł liczyć na pomoc w trudniejszych sprawach, a co za tym idzie, nie pozostanie pozostawiony na pastwę losu.
To właśnie samorządy w poszczególnych województwach muszą zadbać o to, aby pomoc prawna została rozszerzona i uszczelniona w taki sposób, aby zwykły obywatel mógł liczyć na profesjonalną pomoc prawną świadczoną bezpłatnie. Rozszerzanie takich struktur prawnych pomaga na zwiększenie możliwości obowiązującego systemu prawnego, co przekłada się na skuteczność działania pomocy prawnej. Od lokalnych władz naprawdę wiele zależy, dlatego wybierajmy mądrze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij