Freelancer – prawa i obowiązki względem ZUS-u i US

Freelancing to bardzo ciekawy sposób na pogodzenie pracy zarobkowej z poczuciem wolności osobistej. Jest to sposób pracy z domu, zdalnie, poprzez przyjmowanie zleceń z różnych źródeł, bez przywiązywania się do jednego pracodawcy. Z punktu widzenia ekonomicznego jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Freelancer może pracować tak często i tak długo jak ma ochotę, sam jest odpowiedzialny za wyszukiwanie zleceń i sam sobie jest szefem. W związku z powyższym może pozwolić sobie na bardziej wytężoną pracę, gdy potrzebuje więcej pieniędzy, a w dowolnej chwili może dopiąć zaległe zlecenia i wyjechać na urlop – oczywiście, za który nikt mu nie płaci.

Prawo i ekonomia w pracy freelancera

Choć freelancing nie jest popularnym sposobem zarobkowania, to zajmuje się nim w Polsce coraz więcej ludzi z różnych branż. Ostatnio bardzo popularne jest na przykład prowadzenie poczytnych blogów na różne tematy, z czego też można zarabiać, a jednocześnie być wolnym strzelcem.

Prawo wymaga jednak, by z urzędem skarbowym rozliczać się nawet w przypadku tak swobodnego stylu pracy, jakim jest freelancing.

Jak działa freelancing?

Ten sposób zarobkowania jest bardzo charakterystyczny, ponieważ gwarantuje nam swobodę, ale nie gwarantuje ciągłości zleceń ani stałości współpracy, a tym samym – nie daje stabilizacji. Freelancerów można podzielić na tych, którzy pracują w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, oraz tych, którzy działają prywatnie.

Jeśli chodzi o działalność prywatną, freelancerzy podpisują z klientem umowę o dzieło lub zlecenie, które to umowy nie podlegają składkom ZUS. Oczywiście, gdy podejmujemy się prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas zmuszeni jesteśmy odprowadzać na siebie składki ZUS.

Rozliczenie z podatku

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, freelancer musi oczywiście gromadzić wszelkie faktury i dowody zakupów i wykonywanych usług. W niektórych przypadkach taka osoba musi też posiadać kasę fiskalną – gdy jej działalność gospodarcza świadczy usługi osobom prywatnym.

Freelancer działający prywatnie zazwyczaj sprzedaje prawa autorskie do swoich usług, w związku z czym musi rozliczać się z usługobiorcami na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie. W związku z tym co roku powinien rozliczyć się na podstawie PIT-11 ze swojego rocznego przychodu. Nie ma problemu, by freelancer rozliczał się z podatku wspólnie z małżonkiem.

Skomplikowana sytuacja podatkowa

Zawsze, gdy chodzi o nietypowe formy współpracy, pojawiają się problemy związane ze sposobem rozliczenia z podatku czy rozliczenia względem ZUS. Są osoby, które latami pracują w taki sposób i dzięki temu doskonale wiedzą, jakie mają zobowiązania wobec ZUS i US.

Jednak jest wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą w tej formie, lub też mają nieco bardziej skomplikowaną sytuację zawodową, na przykład pracowały przez kilka tygodni jako freelancer, a jednocześnie na umowie o pracę w innej firmie.

Najlepiej, by w każdej sytuacji bardziej skomplikowanej niż praca na etat przez lata w tej samej firmie, udać się do dobrego księgowego. Pomoże nam on rozliczyć zeznanie podatkowe, doradzi jak powinniśmy postąpić i jakie składki zobowiązani jesteśmy uniknąć.

Praca w charakterze freelancera ma swoje plusy i minusy, będzie jednak idealna dla osób, które bardzo cenią sobie to, by nikt im nie narzucał, co mają robić. To również dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie mogą wychodzić z domu tak często, jak by chciały podejmując pracę stacjonarną z dala od domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij