Na czym polega, jak wygląda ugoda z bankiem przy kredycie frankowym?

Kredyty frankowe to temat, który ostatnimi czasy rozgrzewa debatę publiczną do czerwoności. Po nagłym wzroście kursu franka w 2015 roku, wielu klientów banków, którzy wzięli kredyty w szwajcarskiej walucie zostało postawionych w sytuacji, w której spłata całego zobowiązania rozrosła się do niebotycznych rozmiarów. W końcu kredytobiorcy zdecydowali się walczyć w sądach o sprawiedliwość. A te w większości przypadków przychylają się do skarg klientów i unieważniają umowy z bankami.

Kredyty frankowe – pozwy od frankowiczów

Po 2015 roku kredyty, które niegdyś wydawały się opłacalne dla klientów stały się zmorą, spędzającą wielu kredytobiorcom sen z powiek. Poprzez nagłą zmianę kursu franka, kredyty denominowane i indeksowane do franka szwajcarskiego przyniosły ze sobą wysokość rat, jakich nikt się nie spodziewał. Z tym faktem frankowicze zostali pozostawieni sami sobie. Banki nie chciały dyskutować o zmianach warunków umowy, a spłata musiała wpływać na konto instytucji regularnie. Z tego też względu, wielu frankowiczów postanowiło wkroczyć na drogę sądową.

Dlaczego banki proponują ugody?

Pozwy od frankowiczów to istna fala, która ostatnio zaczęła podmywać dobre imię i stabilność finansową wielu banków. Kredyty, które skonstruowane były w oparciu o krzywdzącą bądź niejasną umowę stały się dla banków prawdziwym utrapieniem. Stąd też, zamiast rozpoczynać proces sądowy, banki wolą iść na ugodę. Ugoda z bankiem przy kredycie frankowym często zlecana jest prawnikom, którzy przeanalizują plusy i minusy takiego rozwiązania.

Dlaczego banki proponują ugody? Po pozwach klientów, sądy bardzo szybko stwierdziły, że klauzule, które załączane były do większości umów bankowych dotyczących kredytów w obcej walucie były abuzywne i znacząco naruszały interes klienta. Stąd też w większości przypadków, sądy unieważniają umowy kredytowe już w pierwszej instancji.

Takie unieważnienie jest dla klienta bardzo korzystne – dla banku już jednak nie bardzo. Unieważnienie umowy polega w większości przypadku na anulowaniu praktycznie wszystkich odsetek i prowizji, klient zwraca więc bankowi tylko tyle, ile dostał od banku netto.

Dla banków są to duże straty, dlatego też placówki zdecydowały się posłuchać rad prawników i proponować ugody.

Na czym polega ugoda z bankiem?

Ugody z frankowiczami to w tej chwili najlepsze możliwe rozwiązanie dla banków. Specjalny fundusz na ugody frankowe przedstawił ostatnio m.in. bank PKO BP, ale również inne banki szykują się do tej operacji. Na czym polega ugoda? W skrócie jest to zamienienie na złotówki kwoty kredytu, który został udzielony we frankach. Marża pozostaje na poziomie kwoty z okresu zaciągnięcia kredytu, dodaje się także stawkę WIBOR. Później porównuje się kwotę wpłaconą przez klienta z taką, jaka byłaby przez niego zapłacona w przypadku kredytu w PLN – różnica jest zwracana na konto klienta lub pomniejsza kwotę spłaty.

Oprócz tego, że na ugodach banki ostatecznie tracą mniej, warto wspomnieć o kosztach sądowych, które najczęściej ponosi strona przegrana. Ugody są więc rozwiązaniem, które jest w tym przypadku najbardziej korzystne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij