Słowo o obronie koniecznej

Następują duże zmiany w przepisach dotyczących obrony koniecznej. Trzeba przyznać, że nowelizacja prawna, która już miała miejsce wyraźnie przewiduje, że osoba zaatakowana we własnym mieszkaniu, nie poniesie żadnej kary, ale tylko i wyłącznie, gdy nie zostaną przekroczone reakcje obronne.

Jest to ogromna zmiana, ponieważ wcześniej brak kary za obronę konieczną był tylko przypadku gdy osoba broniąca się działała pod wpływem strachu czy dość silnego wzburzenia. W każdym innym przypadku osoby broniące własnego dobytku i życia, również mogły iść do więzienia, zwłaszcza jeśli przestępca otrzymał ranę lub też inny uszczerbek na zdrowiu. Można powiedzieć jasno, że wcześniej prawo gloryfikowało przestępce, a nie osobę która się tylko broniła.

Takie prawo musi być szanowane

Teraz na szczęście nie ma już zasady niewspółmiernego zagrożenia, gdzie występuje złagodzenie kary czy też możliwość jej odstąpienia w przypadku osoby broniącej. Od teraz każdy będzie mógł się bronić i nie trafi za to do więzienia. Ta zmiana była wymagana już dawno temu i aż, dziwne, że dzieje się to dopiero teraz, po tak długim czasie.
Teraz osoby, nie będą bały się bronić, a jednocześnie chronić własnej rodziny, zwłaszcza jeśli napastnik zaatakuje ich w domu, czy na terenie ogrodzonej posesji. Takie zmiany wydają się być rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli zauważyć, że obrona konieczna, to od teraz podstawowe prawo człowieka, a nie jak wcześniej trudna kwestia, która wymagała większego przemyślenia i często przez obronę, można było iść do więzienia.

Odpowiednie przepisy

Teraz jest to prawdopodobne, ale w o wiele mniejszym stopniu, gdyż tylko w przypadkach rażącego przekroczenia obrony koniecznej, możemy odpowiadać karnie. Należy zwrócić uwagę, że dzisiaj bronić się przed konkretnym atakiem, mamy o wiele więcej swobody i możliwości, co pozwala nam skutecznie odeprzeć danego napastnika. Jest to więc w znaczący sposób rozszerzenie sposobu obrony koniecznej, gdzie faktycznie przekroczenie granicy obrony, nie stanie się już czynem karalnym, lecz nadal będzie to bezprawne działanie. W ten sposób nie wisi już nad nami kara pozbawienia wolności, ale maksymalnie możemy jedynie ponosić odpowiedzialność związaną z odszkodowaniem. Tak więc niezależnie od wszystkiego, jest to krok w naprawdę dobrą stronę. Liczy się to, jak my sami odczytujemy pewne przepisy. Jak się okazuje od tego wszystkiego naprawdę wiele zależy.

Tak powinno się interpretować obronę

Trzeba się cieszyć, że przepisy w końcu zaczynają bardziej skupiać się na zwykłych ludziach, co z pewnością w przyszłości, odbije się bardzo pozytywnie na odbiorze współczesnego prawa. Na pewno wiele osób na tym zyska i ludzie nie będą bać się obrony koniecznej, gdy tylko ta będzie potrzebna. To zmienia postać rzeczy i z pewnością usprawnia system prawny, który w takich wypadkach powinien funkcjonować bez zarzutu. Nie ma tutaj żadnych wątpliwości, prawo musi chronić zwykłych ludzi i nie powinno to wzbudzać żadnych wątpliwości. Trzeba więc dzisiaj skupić się na aspektach prawnych i dostosować je we właściwy sposób.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij