Wypadek na nieodśnieżonych schodach sklepu – czy możesz starać się o odszkodowanie?

O wypadek nietrudno – wystarczy tylko chwila nieuwagi. Ale o wypadek na nieodśnieżonych schodach nie tylko nietrudno, ale też banalnie łatwo. Niestety dochodzi do coraz większej ilości złamań czy urazów spowodowanych niekompetencją czy zapominalstwem osób odpowiedzialnych za odśnieżanie. Na szczęście kodeks cywilny daje nam prawo, ale i narzędzia do walki o odszkodowanie.

Wypadek na schodach i co dalej

Nieodśnieżone schody są przyczyną wielu wypadków. Urazy, złamania, stłuczenia – z tym najczęściej się wiążą. Dlatego jeżeli i Wy doznacie wypadku, absolutnie nie powinniście tej sprawy tak zostawić. Otóż powinniście podjąć odpowiednie środki. Przede wszystkim, gdy dojdzie do wypadku należy zawiadomić odpowiednie służby, może to być policja bądź straż miejska, które sporządzą odpowiedni protokół. Dokładnie opiszcie więc sytuację. Jeżeli zostanie wezwane pogotowie, to także lekarzowi opiszcie jak doszło do wypadku, dzięki temu zyskacie kolejne potwierdzenie. Ale może się okazać, że na skutek adrenaliny nie odczujecie, że doszło do urazu, lecz ból z czasem będzie narastał. Wtedy też bezwzględnie trzeba udać się na pogotowie i ponownie opisać sytuacje, następnie wziąć zaświadczenie.

Leczenie, rehabilitacja i zabiegi medyczne

Jak wiadomo różne urazy wymagają zastosowania różnych metod leczenia. Często jednak okazuje się, że urazy trzeba leczyć prywatnie, bo czas oczekiwania na NFZ jest długi. Ale może się okazać także, że potrzebujecie zabiegów czy rehabilitacji, której NFZ nie finansuje. Oczywiście na zdrowiu nie można oszczędzać, więc należy się poddać zabiegom czy odpowiedniemu leczeniu, ale koniecznie musicie zbierać paragony za wszelkie zabiegi, a także nawet dojazdy do lekarzy. To one będą podstawą do uzyskania zwrotu kosztów leczenia, ale i uzyskania odszkodowania za poniesione straty czy uszczerbek na zdrowiu. Zatem rzecz wygląda podobnie jak w przypadku np. wypadków samochodowych, gdzie można uzyskać odszkodowania komunikacyjne.

Wniosek o odszkodowanie

Podobnie jak w przypadku odszkodowania komunikacyjnego również tym razem prawo stoi po Waszej stronie, ale trzeba zawalczyć. Dlatego tak ważne jest zbierania wszelkich dowodów i paragonów. Jeżeli będziecie mieć także świadka, to dodatkowo świadczy na waszą korzyść. Oczywiście przyda się Wam także pomoc adwokata, który pomoże sporządzić wniosek i udzieli Wam właściwych rad. Jeżeli posiadacie ubezpieczenie np. w PZU to powinniście także złożyć tam wniosek. Ale macie prawo domagać się zadośćuczynienia od osoby, która była odpowiedzialna za odśnieżanie i nie dopełniła swoich obowiązków. W przypadku sklepu często nie odpowiada sam sprzedawca, lecz właściciel, który nie dopilnował pracownika, a przez to naraził klientów na urazy. Absolutnie nie poddawajcie się w walce o swoje prawa. Takie sprawy są kierowane do sądu z powództwa cywilnego.

Gdy nie macie ubezpieczenia nadal macie swoje prawa

Zbierając oświadczenia od policji czy lekarza, a także paragony i faktury za leczenie macie dużą szansę na wygraną sprawy w sądzie. Oczywiście nie oznacza to wcale, że nie możecie się porozumieć z odpowiedzialnym za wypadek. Poza pomocą adwokata można także skorzystać z pomocy mediatora, który pomoże Wam dojść do porozumienia. Ale jeżeli uważacie, że warunki ewentualnego porozumienia nie są dla was korzystne, to nie podpisujcie ich. Dodatkowo może się okazać, że sprawca, czyli osoba odpowiedzialna wcale nie poczuwa się do winy, co nie oznacza, że nie jest winny. Jasne, musicie liczyć się z tym, że sprawa trochę będzie się ciągnęła, ale jednak warto walczyć o swoje prawa. To, że nie posiadacie ubezpieczenie nie oznacza, że nie otrzymacie odszkodowania, owszem nie uzyskacie go z ubezpieczalni, ale możecie uzyskać go od osoby winnej Waszego urazu.

Pamiętajcie, że życie potrafi zaskakiwać i nie zawsze pozytywnie. Dlatego też warto się ubezpieczać, bo niejako dzięki ubezpieczeniu, a dokładnie odszkodowaniu zyskacie pieniądze, choćby na rehabilitację. Jeżeli jednak winnym Waszego wypadku jest osoba trzecia to macie też prawo żądać od niej odszkodowania za poniesione straty. Ale w takich sprawach zawsze warto udać się do prawnika, który pomoże Wam sporządzić odpowiedni wniosek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij