Czy na emeryturze można pracować?

Emerytura to dla wielu osób wyśniony, wyczekiwany czas – przynajmniej wtedy, gdy muszą ciężko pracować, by wyżywić siebie i rodzinę, podołać konsumpcyjnym modom, a do wyśnionego wypoczynku wciąż jeszcze wiele lat.

Po co człowiek pracuje?

Człowiek został stworzony do tego, by pracować, a nie by się lenić. Choć trudno w to uwierzyć, to właśnie praca, jakakolwiek by nie była, jest dla nas sensem życia – choć wielu z nas nienawidzi swojego zawodu. Tak naprawdę, gdy co dzień rano wstajemy do pracy z obrzydzeniem i marzymy o emeryturze świadczy to tylko o jednym – że wybraliśmy zły zawód.

W praktyce ciężko byłoby przeżyć całe życie wypoczywając. Wypoczynek ma sens tylko po długiej i wytężonej pracy, która zaowocowała sukcesami na różnych polach. W przeciwnym razie nie jest to wypoczynek, lecz lenistwo. Pracujemy nie tylko dla pieniędzy, ale po to by się rozwijać, by mieć co robić i do czego wstawać co rano.

Po wielu latach na etacie na pewno marzymy tylko o tym, by w końcu móc wstawać o tej porze, na którą mamy ochotę i przez resztę dnia oddawać się tylko swoim pasjom. Taką możliwość mamy na emeryturze, jednak – wielu emerytów cieszy się nią tylko przez chwilę…

Emerytura nie taka fajna

Świadomość, że nasza droga zawodowa już się zakończyła i teraz możemy tylko czerpać z niej profity z pewnością jest wygodna, gdy ma się wysoką emeryturę i dość zdrowia, by wreszcie zacząć korzystać z życia, podróżować i realizować swoje pasje. Obserwować to możemy choćby za zachodnią granicą, gdzie znajdziemy wielu uśmiechniętych, zadowolonych staruszków, którzy spędzają swój czas w sanatoriach lub ośrodkach wypoczynkowych zamiast w przychodni.

Gdy zarabialiśmy przez ostatnie 40 lat zbyt mało, by odłożyć na godną emeryturę, niestety nasze życie nie będzie na niej wyglądało zbyt różowo. Dlatego dobrze jest, póki starcza jeszcze sił, przez kilka lat popracować i odłożyć nieco grosza na złotą jesień życia.

Czy praca na emeryturze jest legalna?

Emeryt może sobie legalnie dorobić na emeryturze, ponieważ prawo i ekonomia w tym wypadku uzupełniają się w taki sposób, by jedno określało drugie. Inaczej mówiąc – nasz rząd rozumie, że emerytury niektórych osób mogą nie wystarczać na pokrycie codziennych zobowiązań – kupno leków, opłacenie czynszu, kupno jedzenia. Rozumie też, że niektóre osoby na emeryturze wciąż są jeszcze w pełni sił i chcą cokolwiek robić, nie lubią siedzieć bezczynnie w domu.

Jest też wiele zawodów, w których emeryt może dorobić tych kilkaset złotych miesięcznie bez obciążania swojego zdrowia – to wszelkie stróżówki, portiernie, szatnie i tym podobne miejsca, gzie młodzi ludzie nie chcą pracować za tak niskie stawki, przez większość dnia i bez perspektyw na rozwój.

Praca na emeryturze jest legalna, pod warunkiem, że nasze świadczenia emerytalne nie przekraczają ściśle określonej kwoty, oraz, że w dodatkowej pracy nie zarobimy więcej niż określoną kwotę. Oczywiście z takiej pracy należy się stosownie rozliczyć z podatku.

Jak znaleźć pracę na emeryturze?

Przeglądanie ogłoszeń o pracę jest doskonałym sposobem na znalezienie pracy przez emeryta. Czasem wśród ogłoszeń dla „młodych, energicznych, wykształconych” można znaleźć ogłoszenia dla emerytów i rencistów, a także osób niepełnosprawnych, ponieważ charakter pracy uwzględnia możliwość zatrudnienia osób starszych czy nie w pełni władających ciałem.

Dobrze jest też rozpuścić wici wśród znajomych i rodziny – bardzo często młodzi poszukują kogoś zaufanego do opieki nad dziećmi w ciągu dnia i babcie emerytki doskonale się w tej roli sprawdzają.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij