Porady prawne dla prowadzących biznes – wybór czy konieczność?

Prowadzenie biznesu bywa czasem trudne. Przede wszystkim ze względu na kruczki prawne, które spędzają sen z powiek właścicielom firm. Powodują, że często mają oni wątpliwości czy podpisywane umowy są właściwe i czy nie zawierają krzywdzących zapisów.

Artykuł powstał we współpracy z adwokatem z Warszawy Janem Przemysławem Kopko

Każdej dużej firmie przyda się adwokat, który będzie wspomagał jej działalność. Czy jest on również konieczny w przypadku małych działalności jednoosobowych?

Początek prowadzenia działalności gospodarczej może być zdradliwy i bardzo kłopotliwy dla młodego przedsiębiorcy. Decyzje podejmowane na początku mogą mieć długotrwałe i daleko idące skutki, które mogą nawet doprowadzić do konieczności zamknięcia firmy. Szczególnie chodzi tu o kwestie prawne, które w przypadku firmy mają bardzo duże znaczenie.

Istotne jest, aby wszystko dopilnować i zadbać o to, aby firma działała w sposób legalny, a podpisywane umowy były właściwe. Wtedy na pewno nie będziemy mieli żadnych problemów i będziemy mogli pracować nad rozwojem swojej firmy i wdrażaniem nowych rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów.

Umowy z klientami

Koniecznie trzeba bardzo dokładnie czytać wszystkie umowy, które podpisujemy z klientami. Punkt po punkcie. Nie należy pomijać żadnego zapisu. Jeżeli coś podpiszemy, nie będzie już odwrotu, a może to nas wprowadzić w bardzo duże kłopoty.

Szczególnie groźne są zapisy dotyczące konsekwencji finansowych, jeżeli nie wywiążemy się z powierzonego nam zadania.

Trzeba dokładnie sprawdzić, czy będziemy musieli zapłacić karę również wtedy, gdy klient z niewiadomych powodów zrezygnuje z naszych usług. Naciągacze bardzo często umieszczają taki właśnie zapis. Jest to forma wyłudzenia pieniędzy od nieświadomych tego przedsiębiorców. Dzięki temu, że będziemy dokładnie czytali umowy, będziemy mogli takich sytuacji uniknąć.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do kształtu, jak i formy umowy, którą proponuje nam klient, warto wybrać się do adwokata. Na pewno udzieli on nam porad prawnych, dzięki którym będziemy wiedzieli, co dokładnie powinniśmy zrobić. Nie dopuści również do sytuacji, w której podpiszemy krzywdzącą dla naszej firmy umowę.

Wsparcie profesjonalisty

Istotne jest, aby nawet najmniejszy przedsiębiorca miał namiary do dobrej kancelarii prawnej lub radcy prawnego. Dzięki temu, że będzie miał namiary na dobrego adwokata, będzie miał pewność, że w trudnej sytuacji będzie mógł liczyć na profesjonalną pomoc.

A trudne sytuacje w przypadku działalności firmy mogą zdarzyć się w każdym momencie. Dlatego też istotne jest, aby mieć takie wsparcie.

O namiary do dobrego specjalisty możemy poprosić znajomych, którzy również mają firmy. Na pewno mają w zanadrzu kilku adwokatów, z których usług warto korzystać i którzy znają się na jednoosobowych działalność gospodarczych, a także na działalności dużych firm.

Nie korzystanie z usług prawnika – czy to ignorancja?

Nikt nie jest omnibusem i nie zna się na wszystkim. Szczególnie, jeżeli chodzi o kwestie prawne, które są często bardzo skomplikowane. Dlatego też, dużą nieroztropnością ze strony przedsiębiorcy jest rozwiązywanie problemów prawnych bez pomocy prawnika.

Adwokat znajdujący się na prawie gospodarczym dokładnie będzie wiedział, co robić w danej sytuacji. Wskaże nam najkorzystniejsze dla nas rozwiązania. Najczęściej pomoże wszystko załatwić bez konieczności wchodzenia na drogę sądową, co skróci czas całej procedury.

Nie warto działać na własną rękę jeżeli chodzi o kwestie prawne. Można będzie wpędzić się w jeszcze większe kłopoty, jeżeli nie będziemy korzystali z usług profesjonalistów. Z prawem nie ma żartów. Kruczki prawne bywają bardzo skomplikowane i mało zrozumiałe dla przeciętych obywateli. Tylko osoby studiujące prawo i siedzące w temacie są w stanie to wszystko odpowiednio rozszyfrować.

Dlatego też, bardzo istotne jest, aby korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy znają się na prawie i będą potrafimy udzielić nam merytorycznego wsparcia. Jeżeli nie będziemy z ich pomocy korzystali, możemy wpędzić się w poważne kłopoty, z których bardzo trudno będzie się wydostać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij